دانستنیها

تسبیح شاه مقصود چیست ؟ + خواص شاه مقصود (کامل)

تسبیح شاه مقصود چیست

تسبیح شاه مقصود چیست ؟

همه ما بچه مسلمان‌ها با تسبیح آشنایی داریم چرا که از کودکی این وسیله زیبا را در دستان پدربزرگ و مادربزرگ هایمان دیده ایم که با آن ذکر می‌گویند و بعد‌ها خودمان هم این تسبیح‌های زیبا را در دستمان چرخانده‌ایم. حال در این بین تسبیح‌هایی وجود دارد که خاص و معروف اند همانند تسبیح شاه مقصود که امروز انگشترآنلاین قصد دارد تا به معرفی خواص و انرژی‌های مثبت آن بپردازد. پس با ما همراه باشید.

واقعیت تسبیح شاه مقصود

شاه مقصود نام سنگی است سبز و زرد رنگ که از محبوبیت خاصی در میان افراد برخوردار است و از این سنگ بیشتر در ساخت تسبیح و انگشتر استفاده می شود. زیبایی به خصوص سنگ شاه مقصود تنها ویژگی مثبت آن نیست، خواص معنوی سنگ و تسبیح و شاه مقصود باعث شده است اقبال افراد علاقه‌مند به این سنگ افزایش پیدا کند.
در روایات اسلامی و شیعی با احادیثی روبرو می‌شویم که درباره خواص سنگ‌ها هستند.
تأثیر معنوی و مادی‌ای که سنگ‌ها می‌توانند به همراه داشته باشند بسیار محسوس و قابل فهم است. نمونه‌های زیادی در روایات هست که پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) یا دیگر معصومین (ع) به فردی توصیه کرده‌اند که سنگ به خصوصی را به عنوان نگین انگشتر یا تسبیح استفاده کنند.

جالب است بدانید که؛ شاه مقصود یکی از سنگ‌های تأثیر گذار است.

انواع تسبیح شاه مقصود

1: تسبیح معمولا مجموعه‌ای از مهره‌هایی گِرد از گل پخته یا سنگ‌های رنگین و تزئینی است که آن ها را به رشته می‌کشند تا با آن شمار سبحان‌گویی و دیگر ذکر‌ها را نگاه دارند که گذشتگان تعداد مهره‌های تسبیح، را صد یا کمتر و بیشتر می ساختند و تسبیح‌های با هزار دانه که «تسبیح هزاردانه» نام داشت نیز ساخته می‌شد.
تسبیح از تراشیدن و شکل‌دادن مواد گوناگونی درست می‌شود. از آن جمله‌است سنگ‌های کهربا، فیروزه، عقیق و خُماهان، و نیز گل پخته که گاه مانند خرمهره لعاب داده‌شده‌است.
همچنین برخی از تسبیح‌ها را از تراشیدن و تیله‌وار نمودن چوب سخت و تیره‌رنگ درخت بان یا یُسر می‌سازند که گاه آن را نقره‌کوب نیز می‌نمایند.
مهره بلندتر و دانه‌بزرگ تسبیح که هر دو انتهای نخ تسبیح را از آن بیرون کرده به هم گره می‌زنند شیخک نام دارد. به هر یک دیگر مهره‌های تسبیح آخوندک هم می‌گویند.
به تسبیحی که مهره‌های آن خال‌های گرد نزدیک به هم و غیر از رنگ خود مهره داشته باشد تسبیح چشم‌بلبلی گفته می‌شود.

شاه مقصود

خواص شاه مقصود چیست ؟

1: محیط پیرامون انسان همواره مملو از انرژی‌های منفی و مثبت است.

2: جذب و دفع این طیف‌های انرژی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر احوالات و اتفاقات زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. با جذب انرژی‌های مثبت می‌توان از فواید پر کاربرد آن استفاده کرد.

3: آرامش و رفع تنش، کنترل داشتن بر شرایط و بهبود چشمگیر رفتار‌های اجتماعی از آثار اولیه جذب انرژی مثبت هستند.
این مسئله هم در فرهنگ دینی مورد تأیید است و هم در آئین‌های عرفانی؛ همچنین در سال‌های اخیر دانشمندان با تحقیق در این زمینه به نتایج شگرفی دست یافته‌اند که تائید کننده همین مسئله است.

4: یکی از اصلی‌ترین خواص معنوی تسبیح شاه مقصود ایجاد صلح و دوستی است.

5: از این تسبیح برای رفع نگرانی و رسیدن به آرامش استفاده می‌شود.

6: حفظ و ارتقاء پاکدامنی از دیگر خواص معنوی این تسبیح است.

7: افرادی که با این تسبیح ذکر می‌گویند، کسب و کار پر رونق‌تری دارند.

8: دفع انرژی‌های مضر، درمان بیماری‌ها، افزایش قوای جسمانی و… از جمله خواص معنوی تسبیح شاه مقصود که برای آن ذکر کرده‌اند می‌توان دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت را نام برد که در اصل مهم‌ترین کار‌هایی هستند که یک سنگ می‌تواند با تاثیراتش انجام دهد. دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت در حالت معمولی بسیار در حالات روانی افراد تأثیر گذار است و زمانی که با ذکر‌های مورد توصیه بزرگان دین همراه می‌شود تأثیر شگرفی بر افراد می‌گذارد.
ارتشاعات بسیار ملایم برای فعال سازی کل بخش‌های بدن و هماهنگی اعصاب نیز از جمله خواص تسبیح شاه مقصود است.

تسبیح شاه مقصود

اگرچه اغلب خواص معنوی تسبیح شاه مقصود به خاطر همان دفع انرژی‌های منفی است، اما هر کدام از این خواص به تنهایی اهمیت بسیاری دارند.
درمان افسردگی، اصلاح جریان خون، تحریک و تقویت حس چشایی، شادی خلق و خو و نیرو بخشی به ستون فقرات نیز به عنوان خواص تسبیح شاه مقصود در میان علاقه‌مندان به این مبحث معروف هستند.

دلیل نام گذاری تسبیح شاه مقصود چیست ؟

برخی بر این باورند که در زمانی که کشور افغانستان بخشی از ایران بود فردی با نام مسعود شاه از سوی پادشاه صفوی آن دوره زمانی برای حاکمیت آن منطقه انتخاب می‌شود. او با تعمیر مرقد امام زاده شاه آقا و ساخت یک مقبره بر روی آرامگاه امام زاده منطقه‌ای که زیر دست داشته را آباد می‌کند. از همین رو سنگ‌هایی که از کوه مجاور آن استخراج می‌کردند را برای ساخت تسبیح استفاده می‌کردند و نام آن سنگ‌ها را شاه مسعود گذاشته‌اند، اما با گذر زمان به شاه مقصود تغییر می‌کند.
هم اکنون نیز بهترین شاه مقصود محصول کشور افعانستان است و نمونه‌های چینی مونتاژ شده در کارخانجات کشور چین از کیفیت کافی برخوردار نیستند.

نحوه تشخیص دادن تسبیح شاه مقصود اصلی :

خرید تسبیح شاه مقصود یکی از محبوب ترین سنگ ها در بین تسبیح های سنگی است که در بازار موجود می باشد، و معمولا هرزمان تقاضا زیاد بشود، تقلب هم در آن شاخه به همان میزان زیاد خواهد شد، مخصوصا اینکه جنس مرغوب و اصل این سنگ، ارزشمند و کم یاب نیز میباشد.

تسبیح شاه مقصود

تسبیح شاه مقصود اصل برای معادن مختلف کشور افغانستان می باشد که رنگ های متفاوتی دارد. اینکه برخی میگویند شاه مقصود اصل زرد است یا شاه مقصود اصل فقط سبز است یا فقط انگوری است تفکر اشتباهی است که میان مردم رایج شده است. شاه مقصود چندین رنگ مشخص دارد و تمام این رنگ ها هم همگی اصل افغانی هستند.
رنگ های شاه مقصود عبارتند از زرد، سبز، قرمز، نباتی، مشکی، زیتونی
در بین رنگ های بالا سنگ شاه مقصود زرد اصل، از همه با ارزش تر و گران تر و کم یاب تر میباشد و درست به همین خاطر است که تسبیح شاه مقصود زرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار عرضه میشود تا زمینه تقلب و کلاه برداری برای سود جویان فراهم شود

چرا شاه مقصود گران است ؟

چندین ویژگی مهم وجود دارد که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر مستقیم دارد از جمله:

1: شفافیت : مهره های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت، شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره های تسبیح عبور کرده است کاملا مشخص باشد. و برعکس تسبیح هرچه کدر تر باشد قیمت آن هم پایین تر خواهد آمد.

2: پاکی : این سنگ به دلیل اینکه از دل کوه استخراج میشود ممکن است ناخالصی هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه های سیاه یا قهوه ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

3: تراش : تراش دادن مهره های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح های دیگر کار دست میباشد که در سنگ های با کیفیت بسیار با دقت انجام میشود. اما در سنگ های کدر یا لکه دار دقت زیادی در تراش اعمال نمیشود. چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلا کدر ارزشی نخواهد داشت. اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت میشود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح میشود. لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود افغانی اصل را معمولا از ریز به درشت نخ میکنند.

همچنین مهره های روبه روی همدیگر باید دقیقا به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی های تسبیح دقیقا روبه روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب تری اعمال شده باشد قیمت تسبیح بالاتر میرود. و برعکس اگر مهره های رو به رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرورفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش میابد.

4: جلا : جلا به معنی براق بودن سطح مهره های تسبیح میباشد. که هرچه براق تر باشد تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران تر از تسبیح آکبند میباشد دقیقا همین ویژگی میباشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر در دست بچرخد براق تر و زیباتر و البته گران تر میشود.

5: رنگ : رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد به این معنا که تمام مهره های تسبیح از بالا تا پایین دقیقا یک رنگ باشد. مثلا اگر تسبیح سبز پررنگ است تمام مهره ها سبز پررنگ باشد و اینطور نباشد که برخی کم رنگ تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی ، یک ایراد بزرگ محسوب میشود و از قیمت تسبیح میکاهد.

6: معدن : معادن سنگ شاه مقصود مختلف میباشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمیشود معنایش این است که مثلا اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن میباشد را دارید نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

7: متفرقه : بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر دارند مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره های تسبیح که صرفا برای زیبایی گذاشته میشود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولا مخصوص چرخاندن در دست میباشد و بیشتر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است.

کلام آخر :

تسبیح شاه مقصود همانطور که گفته شد انواع مختلفی دارد که بهترینش از نوع افغانی آن میباشد. فروشگاه انگشترآنلاین مفتخر است به دلیل ارتباط مستقیم با وارد کنندگان و تراشکاران این تسبیح ، تسبیح شامقصودی اصل و باکیفیت و افغانی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. در ادامه باید گفت که ارسال تمامی محصولات رایگان میباشد و همچنین فاکتور رسمی خدمت شما مشتریان ارسال میشود تا از نظر اطمینان خیال شما راحت باشد. جهت خرید تسبیح شاه مقصود به بخش تسبیح شاه مقصود در سایت انگشرآنلاین وارد شوید.

25 نظر در “تسبیح شاه مقصود چیست ؟ + خواص شاه مقصود (کامل)

 1. میثم گفت:

  سلام
  تشکر از شما
  سوالم اینه که وزن یه تسبیح شاه مقصود ۱۰۱ دانه ایی تقریبا چند گرم هست و اینکه وزنش بر قیمتش تاثیر داره
  ممنون خدانگهدار

  1. سلام، وزن شاخصه مهمی نیست.

 2. ناشناس گفت:

  تسبیح شاه مقصود از کجا بخرم که مطمئن باشه؟

  1. رعنایی گفت:

   داخل سایت محصولات تسبیح شاه مقصود موجود میباشد. میتوانید مشاهده و هر کدام را که پسندیدید خرید کنید.

  2. حمید الوند گفت:

   با سلام. لطفا بقفرمایید از روی چه مشخصاتی می توانیم تسبیح شاه مقصود اصل افغان را از نوع بدلی آن تشخیص بدهیم تا سرمون کلاه نرود.

 3. ناشناس گفت:

  شاه مقصود بهتره یا عقیق؟

  1. رعنایی گفت:

   در رابطه با تسبیح، هر کدام خواص خود را دارند ولی طالبین تسبیح شاه مقصود بیشتر از عقیق میباشند.

 4. ترنم گفت:

  سلام مااین تسبیح باارزش رابایدچطوربشناسم

  1. رعنایی گفت:

   سلام، لطفا مقاله این صفحه رو مطالعه بفرمایید
   https://angoshtaronline.ir/blog/reason-high-price-shah-maqsood/

 5. محمدحسین پورحسینی گفت:

  فروش عمده هم دارید؟
  با تشکر

  1. رعنایی گفت:

   سلام و وقت بخیر
   بله، با پشتیبانی در ارتباط باشید

 6. پورستانی گفت:

  خواص اعجاب انگیزی داره

 7. نادری گفت:

  تشکر بابت توضیحات کامل برای شاه مقصود

 8. سلام
  واقعا دستتون درد نکنه بابت این متن کامل و جامع
  با توجه به خواصی از جمله “حفظ و ارتقاء پاکدامنی از دیگر خواص معنوی این تسبیح است” که در متن ذکر کردید بنده علاقه شدید به داشتن این تسبیح دارم
  ممنون از سایتتون دیدن میکنم.

  1. مهرداد گفت:

   من چندتا شاه مقصود دارم که همش ازپدر بزرگم بهم رسیده فقط نمیدونم کدومش قدیمیه و اصل تره

 9. محمد گفت:

  سلام
  مقاله کامل و موثری بود، ممنون از زحمات شما.

  1. ناشناس گفت:

   از کجا باید بفهمیم اصل هستن

 10. معصومه گفت:

  خیلی ممنونم از مقاله خوبتون.
  تسبیح شاه مقصود از لحاظ مرغوبیت چینی یا افغانی پیشنهاد میدید؟ تسبیح شاه مقصود افغانی مقداری گرونه !

  1. رعنایی گفت:

   سلام. ممنون از نظر مثبتتون !
   تسبیح شاه مقصود افغانی بهترین و مرغوب ترین نوع هست. و قیمت هایی که در حال حاضر داریم از حدود 300 هزار تومان تسبیح هست به بالا که پیشنهاد میشه حتما افغانی خرید کنید.

 11. محسن گفت:

  قیمت تسبیح شاه مقصود چنده ؟

  1. رعنایی گفت:

   سلام. در انتهای مقاله لیست محصولات تسبیح شاه مقصود آمده است. قیمت تسبیح شاه مقصود بستگی به عوامل مختلفی دارد. داخل مقاله کامل توضیح داده شده.

 12. حسین ایمانی گفت:

  تشکر از مقاله کاملتون.
  شاه مقصود چیست را به صورت کامل توضیح دادید.

  1. رعنایی گفت:

   تشکر از شما

   1. ناشناس گفت:

    سلام، بسیار ممنونم از توضیحات کامل. ی سوال، این تفاوت قیمت بخاطر اصل بودن و نبودن سنگ که نیست؟؟ نهایتا بخاطر تراش، رنگ، شفافیت و عواملی هست که فرمودین، درسته؟؟؟ ولی به نوع و اصل بودن سنگ مطمئن باشیم؟

    1. سلام، عموما تسبیح های افغانی و خوب هستند. ولی دلیل اختلاف قیمت، در رنگ و تراش و… هست. در زمان خرید تسبیح شاه مقصود حتما از اصالت مطمئن بشید که تسبیح افغانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرات به سرعت پاسخ داده می‌شوند *