دانستنیها

شرف الشمس چیست؟ ❤️ از دروغ تا واقعیت این حرز (کامل)

شرف الشمس چیست ؟ خواص شرف الشمس چیست ؟ حکاکی شرف الشمس

ممکن است شرف الشمس چیست؟ خواص شرف الشمس چیست؟ طریقه حکاکی شرف الشمس، تاریخ دقیق شرف الشمس و یا نحوه سفارش شرف الشمس چگونه باشد و سوالاتی از این قبیل در ذهن شما نقش بسته باشد در خصوص این سنگ که پاسخ به تمام سوالات بالا در این مقاله آورده شده است. همراهمان باشید…

این روزها که در بازار قدم میزنیم چشم ها زیاد میبینند که در ویترین انگشتر فروشی ها و… نوشته شده باشد سفارش شرف الشمس موجود میباشد و شاید برایمان سوال شده باشد که واقعیت این چیست.

شرف الشمس چیست ؟

عموم مردم جامعه بر این باورند که شرف شمس اسم نگینی زرد رنگ میباشد ولی این غلط است و واقعیت شرف الشمس این است که یک واقعه نجومی است که در ساعاتی از روز 19 فروردین اتفاق می‌افتد و این روز معروف است به روز شرف الشمس.
ابوریحان بیرونی در توصیف واژه شرف در کتاب التفهیم این گونه بیان میکند که فاصله کره زمین با هر کدام از کواکب نجومی در زمان های مختلف فرق میکند و بر اساس اندازه منجمان برای آنها نام گذاری انجام داده اند که به آنها شرف میگویند.
در نتیجه به ذکری که روز 19 فروردین عموما در پشت نگین زرد نوشته میشود شرف الشمس میگوییم.

خواص شرف الشمس چیست ؟

غالبا شرف الشمس را در پشت نگین زرد مینویسند. این در صورتی است که میتوان این حرز را بر روی شیء زرد رنگی همچون کاغذ زرد نوشت ولی اغلب پشت نگین انگشتر شرف الشمس مردانه و انگشتر شرف الشمس زنانه نوشته میشود.
از آنجا که اغلب این ذکر را بر روی نگین عقیق مینویسند علاوه بر خواص بی نظیر شرف الشمس ، خواص عقیق هم نیز به همراه است. “به عبارتی اگر شرف الشمس را روی سنگ عقیق بنویسید با یک تیر دو نشان زده اید”

خواص شرف الشمس چیست

خواصی که برای شرف الشمس ذکر شده :

  • کسی که حامل این حرز (شرف شمس) باشد در پناه خداست.
  • در صورتی که نوشته شود و همراه میت باشد از عذاب قبر در امان خواهد بود.
  • حمل کننده این ذکر منصور و پیروز خواهد بود.
  • حرزی است در سفر، اگر کسی آن را با خود در سفر به همراه داشته باشد از حوادث بد سفر در امان میباشد.
  • برای درمان بیماری ها نیز بسیار مفید میباشد.

خواص عقیق را اکنون برای شما ذکر میکنیم. (از جایی عقیق سنگیست بسیار پربرکت و خواص زیادی را دارد و همچنین توصیه فراوانی برای استفاده از آن همواره شده است. در اینجا بخشی از خواص عقیق را برایتان بازگو میکنیم ، در صورتی که تمایل به مطالعه خواص و فواید عقیق دارید، توصیه میشود به بخش دانستینهای سایت انگشترآنلاین و مراجعه به مقاله سنگ عقیق، آن را مطالعه بفرمایید)

خواص عقیق چیست ؟ در کلام ائمه

احادیثی از جانب معصومین بدست آمده که نشان از اهمیت سنگ عقیق است.
امام صادق (علیه السلام) درباره سنگ عقیق اینگونه می‌فرمایند: هر که انگشتری از عقیق بدست کند پریشان نشود و مادام که با خود دارد اندوهی به او نمیرسد.

امام باقر (علیه السلام) اینگونه میفرمایند: عقیق سرخ، زرد و سفید هر سه کوه‌هایی هستند در بهشت و که انگشتری از عقیق بدست کند بجز خیر و خوبی و وسعت رزق نمیبیند.

در دیگر فواید عقیق امام رضا (علیه اسلام) می‌فرمایند : عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را برطرف میکند و در حدیثی دیگر امام میفرمایند: هر که قرعه به انگشتر عقیق بزند بهره او تمام تر بیرون می‌آید.

سفارش حکاکی شرف الشمس

سفارش حکاکی شرف الشمس

شرف الشمس مورد تایید چه کسانی است ؟

یکی از علمایی که حرز شرف الشمس را تایید میکند و صحه گذاشته مرحوم شیخ بهایی است. این عالم که در دوره صفویه زندگی میکرد و هم اکنون در حرم مطهر رضوی دفن شده است. این عالم، همه چیز دان ، حکیم، علامه فقه، عارف، منجم، ریاضی‌دان، ادیب و… بود که در دانش های فلسفه، ریاضیات، منطق و… عالم بود و حدود 95 کتاب از وی بجا مانده است.

از دیگر علمایی که به وجود شرف الشمس صحه گذاشتند می‌توان به ابوریحان بیرونی اشاره کرد. وی دانشمند، ریاضی‌دان، ستاره شناس و… بود که در باب “در احکام نجوم” و در فصل بهره های ستارگان اندربروج و تحت عنوان شرف و هبوط ستارگان کدامند مطالبی پیرامون شرف الشمس بجا گذاشته است.

مرحوم مصباح کفعمی نیز در کتاب جنة الوافیه به نقل از امیرالمومنین علی (علیه السلام) توضیحاتی راجع به حرز شرف الشمس آورده است.

مرحوم حسن زاده آملی نیز که یکی از علمای شیعی می‌باشند و در کتاب هزار و یک نکته و در صفحه 796 و در نکته 977 توضیحاتی را برای شرف الشمس برجای گذاشته است.

همچنین آیت الله مظاهری پیرامون قابل اعتماد بود ذکر شرف الشمس فرمودند : شرف الشمس مورد اعتماد است  و اگر کسی آن را داشته باشد تجدید لازم نیست.

اعمال شرف الشمس چیست ؟

حکاکی و نوشتن شرف الشمس نیز دارای اعمال و شرایطی میباشد که متاسفانه گاها فروشگاه ها و حکاکان آنها را رعایت نمیکنند.

اولین شرط این است که حکاک شرف الشمس روزه باشد و هیچ خطی در نوشتار، دوبار کشیده نشود. اندازه الف‌ها یکسان بوده و واو آخر روی تمام نقش ها کشیده شود. سوراخ های ستاره و واو در نوشتن شرف الشمس نباید بسته باشد و نیز در حین حکاکی می‌بایست یخور یا عود در عمل باشد.
دعای شرف الشمس قبل از حکاکی قراعت شود، خطوط ابتدا و انتهای ستاره یکدیگر را قطع نکنند و اگر روی کاغذ نوشته میشود شرف الشمس با گلاب و زعفران نوشته شود.
حین حکاکی شرف الشمس حکاک باید رو به قبله بوده و حکاکی را انجام دهد و همچنین قبل از حکاکی یک عدد نماز دورکعتی میباشد که باید حکاک آن را بخواند.

تاریخ دقیق شرف الشمس 1402 چه روزیست ؟

با توجه به اینکه زمان و تاریخ دقیق شرف شمس در کتاب های تاریخ نجومی میباشد، هر ساله با مطالعه تاریخ دقیق در تقویم های نجومی زمان شرف الشمس بدست می‌آید. اما سوال اینجاست! با توجه به اینکه زمان شرف الشمس در هر کتاب تقویم نجومی با دیگری متفاوت است فروشگاه انگشترآنلاین برای حکاکی این حرز در این روز چه میکند…

زمان دقیق شرف الشمس در هر کتاب از نگاه منجمین متفاوت میباشد در نتیجه هرساله زمان مشترکی بین کتاب های نجومی گرفته میشود و در آن زمان مشترک حکاکی ها را انجام میدهیم.

دعای شرف الشمس چیست ؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم
اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

ترجمه دعای شرف الشمس:

خداوندا از تو می‌خواهم با عظمت و بزرگی خود ای قادر مطلق و الله و اعلی حضرت و معصومان و ارادتمندان او و معاشرت او و ارادتمندان او و وصی او و اوست. و بخصوص او، و عالی ترینها و عالی ترین جانشین او، بر مولای ما محمد و آل او صلوات فرست و حاجت من را برطرف کن.

یک نظر در “شرف الشمس چیست؟ ❤️ از دروغ تا واقعیت این حرز (کامل)

  1. فاطمه احسنی گفت:

    سلام
    به صورت خلاصه خواسته باشم بگم میشه شرف الشمس هر ساله در روز 19 فروردین اتفاق می افته و در ساعاتی از این روز حکاکی میشه عموما روی سنگ زرد رنگ و دارای خواص شگفت انگیزی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *